пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic tak nie uwydatni linii trawy czy tez rabaty jak niskie żywe sztachety.

Niezwykle duże, albowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia okoliczne domy a także ulice. Aby otworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzeszki. Gdy pragniemy ażeby nasze roślinne ogrodzenie było bardzo rosłe zaś przy okazji wąskie to w zacienionym miejscu powinno się je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego a także klonu polnego. Należy pamiętać natomiast, że gdy rośliny nas przerosną, ich przycinanie może być kłopotliwe.

Nic tak nie podkreśli linii trawy ewentualnie rabaty jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty czasami nie mogą satysfakcjonująco rosnąc w przydzielonych miejscach, niskie krzewy zdołają utrzymać zielone zaplecze w ryzach albo zasłonią gołe wycinki ziemi. Pięknie przycięty nieduży żywopłot sam zresztą robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia Poznań przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę tylko ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych zaułkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je małe jabłuszka, które wolno wykorzystać na przetwory.

Niewysokie albo postawne zielone ogrodzenia można uzyskać z roślin zimozielonych.

Niestety, krzewy z tej grupy mogą być dużo droższe niż rośliny liściaste. Z nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta i należny go redukować, niemniej jednak jego wariacje Cis można zostawić bez pomocy.Będzie w mgnieniu oka dojrzewał a zachowa kolumnowy zarys.

O ile wasz zaułek jest nader ciemny, pożądane byłoby aby żywy plot rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektóre spośród cienioznośnych gatunków maja zmiany o jasnych lub tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr przeciętny Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w najwyższym stopniu wyraźnego w słońcu, przecież nawet w śladzie listowie zostają dosyć jasne, poniekąd oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий