среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachety te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, lekkiej obróbce a także względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź wstępnie obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenia PCV na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie skał na ogrodzenia PCV na plot i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas rozmaite pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można też ciąć na sześciany o symetrycznych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je porcjować przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nierównych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z PCV używa się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ploty Winylowe na plot i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku oraz naszych upodobań forma kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki i plot z plastyku na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek stawia się z skał różnorodnego układu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród odłamków o nieregularnych konturach, powinno się je trafnie łączyć tzn. tak, by forma każdego następnego łączył się z uprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z plastiku z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur szybko niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają także mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, żeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий