понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj pełnia role ogrodzenia, choć nierzadko służą i za dekoracje. Najczęściej takie sztachety z PCV sadzi się w słonecznych elementach, w których błyskawicznie rosną oraz mocno gęstnieją. Bez liku wdzięku maja również takie żywe ploty, które wiodą przez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami komponują przyciągające wzrok obrazy, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu wycisza i uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki które są w ogrodzie, oraz nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju same rosną, nierzadko tez bujnie kwitną, tymczasem wymagają także wiele miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe sztachety z PCV z Bochnia mogą być bardzo cienkie, choć należny je cyklicznie obcinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, albowiem takie ogrodzenie aranżuje się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio toleruje susze,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•cyklicznie podcinany porządnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony ogrodu, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niesłychanie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta Winylowe z Zgierza stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий